جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم انتقاد کرد:

چرا علوم انسانی با ظرفیت تخصصی حل مشکلات جزو رده‌های آخر علوم قرار دارد؟

کد خبر: 2273 نسخه قابل پرینت
۰۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۵
چرا علوم انسانی با ظرفیت تخصصی حل مشکلات جزو رده‌های آخر علوم قرار دارد؟

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم برگزاری جشنواره فارابی را فرصتی مناسب برای تبیین جایگاه علوم انسانی در کشور دانست و گفت: اگر بخواهیم به صورت علمی به مشکلات کشور بپردازیم تخصص آن در رشته‌های علوم انسانی است ولی این حوزه دانشی در کشور در رده‌های آخر علوم قرار دارد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر سیدضیا هاشمی در نشست شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی با اشاره به دیدارهای دانشگاهیان با مقام معظم رهبری و رییس جمهور افزود: احساس من این است که اگر مسؤولان رده بالای کشور بخواهند مسایل و مشکلات کشور را از زبان کسی بشنوند بهتر است از اساتید علوم انسانی کشور بشنوند.

وی با تاکید بر این که علوم انسانی در کشور از شأن و جایگاه شایسته‌ای برخوردار نیست، یادآور شد: جشنواره فارابی فرصتی است تا جایگاه علوم انسانی تبیین شود.

وی با اشاره به اقدام پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در زمینه ایجاد شبکه نخبگانی علوم انسانی، اظهار کرد: این شبکه می‌تواند نقش موثری در زمینه ارتقای جایگاه علوم انسانی داشته باشد؛ چرا که این شبکه از پیوند متخصصان و برجستگان دوره‌های قبل جشنواره فارابی تشکیل خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به روند برگزاری جشنواره‌های فارابی خاطرنشان کرد: پس از دو سال وقفه کار برگزاری هشتمین دوره جشنواره فارابی با تصویب هیات دولت آغاز شد و دبیرخانه این جشنواره نیز در اجرای این رویداد روند خوبی را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری اختتامیه هشتمین دوره جشنواره فارابی در هفته پژوهش سال جاری ابراز امیدواری کرد که این جشنواره به صورت منطقه‌ای برگزار شود.

هاشمی برگزاری این جشنواره را فرصتی برای معرفی علوم انسانی در کشور دانست و یادآور شد: جامعه ما به سمتی حرکت می‌کند که با انواع مشکلات دست به گریبان است که یکی از آنها آسیب‌های اجتماعی است و روند آن به گونه‌ای بوده است که در یک سال گذشته سه جلسه با حضور مقام معظم رهبری و مسوولان ۴۰ نهاد و دستگاه تشکیل شده است که مهمترین مسایل مطرح شده در این جلسات حل آسیب‌های اجتماعی بوده است.

وی با تاکید بر این که برای رفع این آسیب‌ها باید از ۲۰ سال گذشته آغاز می‌کردیم، یادآور شد: اکنون که این موضوع از سوی عالی‌ترین مقام کشور مطرح شده است لازم است در سطوح بالای کشور توجه جدی به آن کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فضاسازی ایجاد شده در سطح بین المللی اضافه کرد: رشد علم بدون ارتباطات بین المللی میسر نخواهد بود و در حال حاضر با فضای بین المللی که ایجاد شده است شاهد افزایش ۱۰ برابری تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها هستیم.

هاشمی خاطر نشان کرد: این امر یک موقعیت مناسب است برای علوم انسانی است که از آن بهره ببرد تا با هزینه‌های کمتر بتواند نقش خود را ایفا کند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan