دیده بان علم ایران

پنج شنبه، ۳۰ شهریور، ۱۳۹۶ | Thursday, 21 September , 2017

تولید نانوناقل‌های قابل کنترل براساس نانومواد هیبریدی

کد خبر: 2211 نسخه قابل پرینت
۰۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۹
تولید نانوناقل‌های قابل کنترل براساس نانومواد هیبریدی

تیمی از محققان دانشگاه برلین آلمان شامل یک محقق ایرانی موفق به تولید نانو مواد هیبریدی به عنوان نانوناقل های قابل کنترل شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران در حال حاضر نانو حمل کننده هایی که بتوانند به طور گزینشی عمل کنند دارای اهمیت زیادی است و در صنایع کاتالیست و یا داروسازی کاربرد دارند.

به گفته دکتر محسن عادلی در این کار تحقیقاتی با یک روش ساده، پلی گلیسرول به فولرن متصل شده است و نانو مواد آمفیفیلیکی حاصل شده اند که تجمعات آنها در محلولهای آبی در معرض نور ماورا بنفش منجر به نانو حمل کننده هایی می شود که خواص آنها قابل کنترل است.

در شرایط فعلی نانو حمل کننده هایی که بتوانند به طور گزینشی عمل کنند دارای اهمیت زیادی است و در صنایع کاتالیست و یا داروسازی کاربرد دارند.

به گفته دکتر محسن عادلی، عضو هیات علمی دانشگاه لرستان که در اجرای این پژوهش در دانشگاه برلین همکاری داشته در این کار تحقیقاتی با یک روش ساده، پلی گلیسرول به فولرن متصل شده است و نانو مواد آمفیفیلیکی حاصل شده اند که تجمعات آنها در محلولهای آبی در معرض نور ماورا بنفش منجر به نانو حمل کننده هایی می شود که خواص آنها قابل کنترل است.

هدف از این پژوهش، تهیه نانو مواد هیبریدی شامل فولرن و پلی گلیسرول بوده است که بتوانند به عنوان نانوناقل های قابل کنترل مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل و در مقیاس بالا گلیسیدول روی سطح فولرن پلیمریزه شد و مواد مورد نظر به دست آمدند.

خودتجمعی این مواد در محلولهای آبی منجر به تشکیل نانوذراتی با اندازه های مختلف و در مقیاس نان می شود که بعد از تابش نور ماوراء بنفش به دلیل پیوند های کوالانسی پایدار می شوند. این نانو ذرات می توانند به طور گزینشی مواد مختلف مانند داروها یا رنگ ها را حمل کرده و رها نمایند.

برای انجام این کار در عمل، مواد هیبریدی شامل پلی گلیسرول و فلولرن با پلیمریزاسیون مونومر گلیسیدول در شرایط bulk و با استفاده از فولرن فعال شده تهیه شده اند. سپس در محلولهای آبی و در شرایط معین تحت تابش نور ماوراء بنفش قرار گرفته اند. در ادامه با مواد معین مانند رنگها بارگذاری شده اند و خواص آنها با مطالعات میکروسکوپی و اسپکتروسکوپی مورد بررسی قرار گرفته است. روش تهیه این مواد تک مرحله ای، ساده و در مقیاس بالاست و خصوصیات آنها در حمل مواد بسیار جالب توجه و منحصر به فرد است.

نتایج این تحقیقات در مجله Chemical communication به چاپ رسیده است.جهت مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک کنید.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan