دیده بان علم ایران

دوشنبه، ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۶ | Monday, 1 May , 2017

برندگان جایزه یک میلیون دلاری ۲۰۱۶ بنیاد «کاولی» معرفی شدند

کد خبر: 2146 نسخه قابل پرینت
۰۲ تیر ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۲
برندگان جایزه یک میلیون دلاری ۲۰۱۶ بنیاد «کاولی» معرفی شدند

برندگان جایزه یک میلیون دلاری ۲۰۱۶ بنیاد «کاولی» در سه بخش علوم نانو، علوم اعصاب و اخترشناسی معرفی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران جرد باینیگ، کریستوفر جربر (هر دو از محققان پیشین شرکت IBM) و کاولین کوات از محققان دانشگاه استنفورد جایزه بنیاد کاولی را برای ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی در دهه ۱۹۸۰ به خود اختصاص دادند.

باینینگ پیش از این در سال ۱۹۸۶ جایزه نوبل فیزیک را برای اختراع میکروسکوپ تونل‌زنی روبشی (STM) دریافت کرده بود.

جایزه علم نانو کاولی به دستاوردی بزرگ، پیچیده و تأثیرگذار در حوزه علوم اخترشناسی، علوم اعصاب و علم نانو اعطا می‌شود.

میکروسکوپ نیروی اتمی ابزاری است که به محققان فرصت مطالعه ساختارها در مقیاس اتمی را می‌دهد. در دهه ۱۹۸۰ این میکروسکوپ توسط این سه دانشمند ساخته شد. ابزاری که با نوک میکروسکوپی خود می‌تواند سطح را پیمایش کند. وجود برهم‌کنش میان نوک و سطح موجب حرکت نوسانی نوک شده که این حرکت توسط لیزر به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود.

از میکروسکوپ نیروی اتمی می‌توان برای تصویربرداری از ساختارهای زیستی، سیالات و جامدات استفاده کرد. طی ۲۰ سال گذشته، AFM به‌عنوان یکی از تجهیزات مهم تحقیقاتی در فناوری‌ نانو شاخته شده‌است، به طوری که در حال حاضر کمتر مرکز تحقیقاتی را می‌توان یافت که فاقد این میکروسکوپ باشد.

جایزه بنیاد کاولی در رشته اخترشناسی به رونالد دریور از موسسه فناوری کالیفرنیا و کیپ ترون از مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) اعطا شد. آن‌ها روی امواج مربوط به جاذبه (gravitational waves.) کار کرده‌اند. این امواج ۱۰۰ سال قبل توسط آلبرت انیشتین پیش‌بینی شده بود اما تاکنون شواهدی برای اثبات وجودشان ارائه نشده بود. در سال ۲۰۱۵ این گروه تحقیقاتی، این امواج را در حین برخورد دو سیاه چاله کشف کردند.

جایزه بخش علوم اعصاب نیز به محققانی از دانشگاه برندیس، دانشکاه کالیفرنیا و دانشگاه استنفورد داده شد که ساز و کار فعالیت نرونی را در مغز کشف کردند.

این جوایز از سال ۲۰۰۸ توسط فرد کاولی بنیان نهاده شده‌ است؛ کسی که در سال ۲۰۰۰ بنیاد کاولی را تأسیس کرد. این جایزه هر دو سال یک بار اعطا می‌شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan