دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 21 May , 2018

درمان کمرددرد و نفخ با خوردن جیرجیرک در کرمان!/ کسب و کار پررونق شکارچیان جیرجیرک در خرداد

نسخه قابل پرینت کد خبر:21431
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۷
درمان کمرددرد و نفخ با خوردن جیرجیرک در کرمان!/ کسب و کار پررونق شکارچیان جیرجیرک در خرداد

حشراتی عجیب و نادر با عمر کم و به گفته مردم بومی فواید بسیار که در بیابان های اطراف کرمان از جمله شهربابک، زیدآباد و سیرجان دیده می شوند توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند.

به گزارش دیده بان علم ایران به نقل از میزان این حشرات که گونه ای خاص از جیرجیرک هستند هرساله فقط در فصل بهار با شروع ماه خرداد تولید مثل می کنند و در پایان این ماه عمرشان به پایان می رسد. جیرجیرک ها، با تاریک شدن هوا بر روی بوته های (قیچ) که دربیابان های این مناطق فراوان هستند می چسبند و روی برگ های بوته تخم ریزی می کنند؛ بارش باران موجب ریختن این تخم ها به زمین و فرورفتن آن ها در خاک می شود و پس از آن دوباره از دل خاک رشد می کنند و به بوته ها می چسبند و هرسال که بارندگی بیشتر باشد تعداد جیرجیرک ها نیز افزایش می یابد.

از آنجایی که این حشرات فقط در قسمت های خاصی از بیابان وجود دارند پیدا کردن آن ها بسیار دشوار است، اما به گفته بومیان به دلیل فواید دارویی بسیاری که به زعم آنها دارند، مردم محلی و عشایری که به بیابان ها مسلط هستند در خرداد ماه به کسب و کار شکار و فروش جیرجیرک مشغول می شوند؛ بنابر باور سنتی مردم این حشرات گران بها با طبیعت گرمی که دارند درمان بسیاری از دردها از جمله نفخ و گرفتگی و درد دست و پا و کمر هستند!

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *