دوشنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۸ | Monday, 27 May , 2019

آخرین آمار قربانیان بیماری هزار چهره «تب مالت» در کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:20319
۱۵ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۷
آخرین آمار قربانیان بیماری هزار چهره «تب مالت» در کشور

رئیس بخش واکسن بروسلوز موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به بیماری بروسلوز یا تب مالت در کشور از ۳ سال اخیر رو به کاهش است، گفت: موسسه رازی با تامین واکسن های مورد نیاز مصرفی در برنامه مبارزه با این بیماری، نقش موثری در این موفقیت ایفا کرده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر رامین باقری نژاد با اشاره به اینکه تا سال ۹۳ تعداد مبتلایان به بیماری بروسلوز یا تب مالت در کشور رو به رشد بود، اظهار کرد: در سال ۹۳ تعداد ۲۰ هزار مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده بود که این تعداد در سال ۹۴ به ۱۸ هزار مورد و در سال ۹۵ نیز به کمتر از ۱۵ هزار مورد کاهش پیدا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه موفقیت در کاهش بیماری بروسلوز انسانی در کشور مرهون تلاش ها و برنامه ریزی وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و موسسه رازی است، افزود: موسسه رازی با تامین واکسن های مورد نیاز مصرفی در برنامه مبارزه با این بیماری(به ویژه تمرکز بر روی واکسیناسیون دام های حساس در ۴ ماه نخست سال)، نقش موثری در این موفقیت ایفا کرده است.

رئیس بخش واکسن بروسلوز موسسه رازی با بیان اینکه این واکسن در کشور تنها در موسسه رازی تولید می شود، ادامه داد: این موسسه در سال جاری کل نیاز سازمان دامپزشکی به واکسن بروسلوز یا تب مالت را تامین می کند.
وی خاطرنشان کرد: بروسلوز در ایران و جهان یکی از مهمترین بیماری های قابل انتقال از دام به انسان محسوب می شود و پیشگیری و جلوگیری از ابتلای انسان ها به این بیماری، مبتنی بر کنترل بیماری در جمعیت های دامی است، در این راستا واکسیناسیون دام ها یکی از مهمترین راه های کنترل بیماری بروسلوز محسوب می شود.
دکتر باقری نژاد با اشاره به اینکه بروسلوز یا تب مالت بیماری هزار چهره ای است که اندام ها و ارگان های مختلف بدن را درگیر می کند، ادامه داد: در فاز حاد، بیماری به صورت تب و لرز بسیار شدید بروز پیدا می کند که فرد کاملا زمین گیر می شود.
رئیس بخش بروسلوز موسسه رازی اضافه کرد: امید است با تداوم همکاری های بین بخشی موثر میان وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی کشور و موسسه رازی که در سال های اخیر شکل گرفته، بتوانیم این روند نزولی را تا زمان مهار ادامه داده و موفقیت های بیشتری در روند کاهش این بیماری در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *