پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018

ساخت پهپاد عمود پرواز هیبریدی توسط محققان جوان دانشگاهی

نسخه قابل پرینت کد خبر:17867
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۰
ساخت پهپاد عمود پرواز هیبریدی توسط محققان جوان دانشگاهی
 دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و ساخت پهپاد عمود پرواز هیبریدی کشور شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران تیم دانشگاهی «برآیند علم و صنعت» پهپاد عمود پرواز هیبریدی را با عنوان BA10 در مدت ۶ ماه طراحی کرده است.

به گفته طراحان ، این پهپاد که در چهارمین مسابقه و نمایشگاه هواپیماهای بدون سرنشین به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف ارائه شده است، به تنهایی (بدون محموله و سوخت) ۲٫۵ کیلوگرم وزن دارد و طول آن یک متر و ۲۷ سانتیمتر و طول بال آن یک متر و ۷۶ سانتیمتر است.

محسن خدادادی، مسؤول تیم برآیند علم و صنعت گفت: این پهپاد برای عملیات اوج گرفتن و فرود، نیازی به باند ندارد و این کار را با استفاده از چهار موتور الکتریکی انجام می‌دهد.

خدادادی، هیبریدی بودن را از ویژگی‌های منحصر به فرد این پهپاد ذکر کرد و توضیح داد: این پهپاد دارای دو موتور بنزینی و الکتریکی است. به این ترتیب، هرگاه یکی از موتورها به هر دلیلی از کار بیفتد، منبع دیگر، جایگزین می‌شود و پرنده می‌تواند به پرواز و عملیات خود ادامه دهد.

دانشجوی دکتری مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: مکانیزم این پهپاد به گونه‌ای است که هنگام رسیدن به یک ارتفاع مشخص، موتور بنزینی که قبلا روشن شده است، وارد مدار می‌شود و پرواز را تحویل می‌گیرد و پرواز وارد فاز حرکت رو به جلو با سرعت ثابت (کروز) می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، پهپاد به مکانیزم (ساز و کار) برگشت به خانه نیز مجهز است تا اگر از رادار خارج شد، بتواند به مبدا بازگردد.

به گفته خدادادی، ساختار این پهپاد، تلفیقی از بال ثابت و کوادکوپتر است و می‌تواند بالای سر سوژه، ثابت بایستد و از آن عکاسی و فیلمبرداری کند یا وسایل امدادی را به محل تعیین شده، تحویل دهد.

وی افزود: این پرنده در اجرای عملیات شناسایی، امداد و نجات کاربرد دارد و اعضای تیم برآیند علم و صنعت، ساخت نمونه‌های تکمیلی آن را با شعاع علمیاتی وسیع‌تر، مداومت پروازی طولانی‌تر و قدرت حمل بار بیشتری، در دست اقدام دارند.

نمونه فعلی این پهپاد عمود پرواز، با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی ۴۵ دقیقه پرواز می‌کند.

گفتنی است محسن خدادادی، محمدمهدی اختری، محمدحمید سکاد فکر، هادی افشاری، علیرضا اختری و محمدجواد مربوبی، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران، اعضای تیم سازنده این پهپاد هستند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *