دوشنبه، ۳ تیر، ۱۳۹۸ | Monday, 24 June , 2019

حضور دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در ششمین فهرست جهانی «دانشگاه‌های برتر جوان»

نسخه قابل پرینت کد خبر:17021
۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۰
حضور دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در ششمین فهرست جهانی «دانشگاه‌های برتر جوان»

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به انتشار ششمین فهرست دانشگاه‌های تازه‌تاسیس برتر دنیا که دارای قدمتی کمتر از ۵۰ سال هستند، اعلام کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در نظام رتبه‌بندی تایمز، در میان دانشگاه‌های برتر جوان جهان ۲۰۱۷ قرار گرفتند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر محمدجواد دهقانی افزود: رتبه بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد.

دهقانی اظهار داشت: رتبه بندی دانشگاه های جوان نیز از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون به صورت سالانه صورت پذیرفته و از شاخص هایی مشابه رتبه بندی جهانی بهره برده است.

به گفته وی، ۱۳ شاخص رتبه بندی تایمز شامل میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)، بررسی شهرت پژوهشی، تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی و درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)، بررسی شهرت آموزشی، نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی، نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت علمی (در معیار آموزش)، نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی، نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)، درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی (در معیار درآمد صنعتی) می شوند.

دهقانی خاطرنشان کرد: در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.

وی افزود: تایمز در سال ۲۰۱۷ میلادی در رتبه بندی دانشگاه های جوان، تعداد دانشگاه های مورد بررسی خود را از ۱۵۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۰۰ دانشگاه افزایش داده است و بدین ترتیب دانشگاه‌های بیشتری توانستند در فهرست دانشگاه های برتر دنیا قرار گیرند.

دهقانی گفت: از جمهوری اسلامی ایران نیز دو دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه یزد به ترتیب با کسب رتبه در بازه‌های ۱۵۰-۱۰۱ و ۲۰۰-۱۵۱ توانستند در جمع دانشگاه های برتر دنیا حاضر شوند. دانشگاه یزد اولین حضور خود را در جمع دانشگاه های جوان در رتبه بندی تایمز تجربه می کند. همچنین دانشگاه یزد در سال ۲۰۱۷ با رتبه ۲۵۰-۲۰۱ برای اولین بار توانسته بود در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گیرد.

سرپرستISC تصریح کرد: دانشگاه های برتر کشور همچون دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علم و صنعت، شیراز و دیگر دانشگاه هایی که در دیگر رتبه بندی های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.

دهقانی گفت: تایمز جهت رتبه بندی دانشگاه ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس و بخشی دیگر را از دانشگاه ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می کند. همچنین اطلاعات حاصل از نظرسنجی شهرت از متخصصان آموزش عالی که در سطح جهانی صورت می گیرد نیز بخش مهمی از اطلاعات این پایگاه جهت رتبه بندی به شمار می آید.

سرپرست ISC ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ میلادی مؤسسه پلی¬تکنیک فدرال لوزان سوئیس برای سومین سال متوالی رتبه نخست دانشگاه های تازه تاسیس دنیا را از آن خود کرد. دانشگاه های آسیایی نیز همچنان در حال رشد و ارتقا جایگاه خویش در سطح دنیا هستند و توانسته برترین جایگاه های فهرست دانشگاه های برتر جوان را از آن خود کنند. دانشگاه های علم و صنعت هنگ کنگ، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی و موسسه علم و فناوری پیشرفته کره جنوبی به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم جدول را از آن خود کرده اند.

وی افزود: دانشگاه های حوزه خاورمیانه و نیز کشورهای اسلامی توانسته اند در سال ۲۰۱۷ میلادی هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ جایگاه، عملکرد خویش را در رتبه بندی دانشگاه های جوان ارتقا بخشند. در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۱۲ دانشگاه از این کشورها توانسته بودند در جمع دانشگاه های برتر جوان در سطح دنیا قرار گیرند و در سال ۲۰۱۷ این تعداد به ۲۸ دانشگاه افزایش یافت و همچنین هیج کدام از این دانشگاه ها افت جایگاه نداشته اند.

دهقانی گفت: در رتبه بندی دانشگاه های جوان سال ۲۰۱۷ میلادی تایمز، انگلستان با داشتن ۲۷ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. برترین دانشگاه جوان این کشور دانشگاه داندی است که رتبه ۱۶ جدول را کسب کرده است. بعد از انگلستان استرالیا با ۲۳ دانشگاه رتبه دوم را به لحاظ تعداد دانشگاه به دست آورده است. آمریکا تنها ۳درصد از جایگاه های جدول را در دست خود دارد.

در مجموع در رتبه بندی دانشگاه های جوان، ۴۸ کشور در رتبه بندی سال ۲۰۱۷ میلادی تایمز توانسته اند دارای دانشگاه برتر در فهرست منتشر شده باشند که این کشورها متعلق به ۵ منطقه آسیا، استرالیا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا می باشند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *