دیده بان علم ایران

شنبه، ۲۹ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 21 October , 2017

ماده خطرناک MTBE از بنزین مصرفی کشور حذف می‌شود؟

کد خبر: 1683 نسخه قابل پرینت
۲۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۹
ماده خطرناک MTBE از بنزین مصرفی کشور حذف می‌شود؟

دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری گفت: در صورت تصویب هیات دولت ماده خطرناک MTBE از بنزین مصرفی حذف می‌شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران سیدعباس شجاع‌الساداتی با اعلام این خبر اظهار کرد: در حال حاضر ماده MTBE را برای بالا بردن اکتان و میزان احتراق پذیری به بنزین‌های مصرفی اضافه می‌کنند که این ماده جایگزین ماده خطرناک قبلی شده است.

وی افزود: از سال ۷۹ سرب خطرناک قبلی از بنزین‌های مصرفی حذف و ماده MTBE جایگزین آن شد؛ اما پس از بررسی‌های مختلفی که صورت گرفت، مشخص شد این ماده نیز خطرات زیادی دارد و به دلیل قابلیت بالای انحلال با آب آلودگی ایجاد کرده و آبهای زیر زمینی را آلوده می‌کند.

به گفته شجاع‌السادتی، افزودن ماده MTBE به دلیل خطراتی که دارد، در کشورهای اروپایی و امریکایی به صورت کامل حذف شده و در حال حاضر تنها در کشورهای آسیایی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: البته حذف ناگهانی این ماده از بنزین مصرفی امکانپذیر نیست و باید طی یک برنامه ۵ تا ۱۰ ساله این اتفاق بیفتد و دولت باید برای حذف آن برنامه‌ریزی کند.

دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه بهترین جایگزین برای ماده MTBE، زیست اتانول است، گفت: در دنیا مرسوم شده که به جای بنزین مخلوط با این ماده از زیست اتانول استفاده شود که هیچ گونه خطرات زیست محیطی نیز ندارد.

وی خاطرنشان کرد: زیست اتانول در کنار اینکه مخاطرات زیست محیطی ندارد، قابل تجدیدپذیری هم هست و مانند سوختهای فسیلی تمام نمی‌شود؛ زیرا منشا آن گیاهی است.

شجاع‌الساداتی توسعه تکنولوژی تخمیری را از دیگر مزیت‌های زیست اتانول عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت تخمیری برای کشور حیاتی است و زیست اتانول نیز می‌تواند ما را در این حوزه به دانش فنی برساند، امیدوار هستیم که هر چه زودتر به استفاده از این سوخت زیستی برسیم.

وی اظهار کرد: زیست اتانول می‌تواند در حوزه تولید دارو و تولید کنجاله سویا که برای خوراک طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز کاربرد داشته باشد.

دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری تصریح کرد: بحث جایگزینی زیست اتانول به جای بنزین‌های مصرفی فعلی را به هیات دولت ارائه کرده‌ایم و امیدواریم که پس از بررسی‌های تخصصی و کارشناسانه در هیات دولت به تصویب برسد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan