چهارشنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۸ | Wednesday, 23 October , 2019

افزایش دقت در جراحی تومور سرطانی با زهر مار کبری

نسخه قابل پرینت کد خبر:14268
۲۶ دی ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۴
افزایش دقت در جراحی تومور سرطانی با زهر مار کبری

یک تیم تحقیقاتی روسی و هندی موفق شدند با ترکیب سم عصبی موجود در زهر مار کبری و نقاط کوانتومی، ماده هیبریدی بسازند که به جراحان کمک می‌کند تا مرز سلول‌های سالم و سرطانی را در جراحی به دقت مشخص کنند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران جراحان باید بتوانند مرز تومور سرطانی در بدن را تشخیص داده و از روی همین  اقدام به جداسازی تومور سرطانی کنند.این کار نیاز به دقت بالایی دارد تا اثربخشی جراحی افزایش یابد.

این گروه تحقیقاتی، سم عصبی موجود در زهر مار کبری را با نقاط کوانتومی ترکیب کردند. ماده هیبریدی دارای خواص مختلف است که از سم مار و نقاط کوانتومی نیمه‌هادی نشات گرفته است. نقاط کوانتومی مورد استفاده در این پروژه، سلنید کادمیم است.

این ماده هیبریدی می‌تواند به‌عنوان شناساگر سلول‌های سرطانی توسط پزشکان و جراحان استفاده شود.

محققان این پروژه در ابتدا به بررسی سم عصبی آلفا در زهر مار کبرا پرداختند و سپس آن را با نانوبلورهای فلورسانت ترکیب کردند. آن‌ها اقدام به ترکیب این ماده هیبریدی با انواع مختلف سلول‌ها کردند.

نتایج یافته‌ها نشان داد که این ماده می‌تواند به‌صورت انتخابی با سلول‌های تومور سرطانی برهم‌کنش داشته باشد بنابراین، به دلیل به همراه داشتن نقاط کوانتومی، امکان نمایش دادن مرزهای سلول‌ سرطانی با استفاده از آن‌ها میسر می‌شود.

این ماده هیبریدی از طریق جریان خون، خود را به اندام آلوده در بدن می‌رساند و می‌تواند مرز میان تومور سرطانی و باقی سلول‌های سالم را نشان دهد. زمانی که پرتو فرابنفش به تومور تابیده شود، درخششی در سلول‌های سرطانی ایجاد می‌شود.

یوری یوتکین از محققان مرکز انرژی NUST MISIS می‌گوید: نانوذرات سلنید کادمیم در این پروژه، با استفاده از فیلم‌ نازک پپتیدی پوشش‌ داده شده‌است تا انطباق‌پذیری بیشتری پیدا کند.

محققان معتقدند که روزی این ماده می‌تواند برای درمان هدفمند مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *