شنبه، ۵ اسفند، ۱۳۹۶ | Saturday, 24 February , 2018

تولید «سیستم‌های رنگی هوشمند استتار در صنایع نظامی» توسط پژوهشگران کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:13780
۱۵ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۸
تولید «سیستم‌های رنگی هوشمند استتار در صنایع نظامی» توسط پژوهشگران کشور
 پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر سیستم رنگی هوشمندی را عرضه کردند که با اعمال محرک خارجی موجب تغییر رنگ سطوح خواهد شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر نعیمه شیراکبری از محققان این طرح با اشاره به جزئیات اجرای این تحقیقات گفت: در این پروژه تحقیقاتی که تحت سرپرستی دکتر غفاریان انجام شد، موفق به تولید سیستم‌های هوشمند رنگی با استفاده از نانوفوم‌های فوتونیک کریستال الکتریک فعال شدیم.

وی با تاکید بر این که در این مطالعات سیستم‌های هوشمند رنگی تولید شده است، خاطرنشان کرد: این سیستم‌ها از نظر ساختار شیمیایی فاقد مواد رنگ‌زا هستند و رنگ آنها منشا فیزیکی داشته و وابسته به ساختار آنها است.

مجری طرح تغییر رنگ سطوح با استفاده از این سیستم را وابسته به ولتاژ الکتریکی دانست و یادآور شد: با اعمال ولتاژ الکتریکی، ضریب شکست ساختار تغییر کرده و وابسته به آن طول موج مشخصی از نور از سیستم منعکس شده و وابسته به آن رنگ ساختار تعیین می‌شود.

به گفته این محقق با افزایش ولتاژ اعمال‌شده، رنگ ساختار از سمت آبی به سمت قرمز حرکت می‌کند.

وی دلیل ایجاد رنگ در این سیستم را حضور نانوفوم‌های فتونیک کریستال دانست و خاطرنشان کرد: فتونیک کریستال‌ها دارای ساختارهایی هستند که ذرات به صورت دوره‌ای در آن تکرار شده‌اند و هر چه فاصله این ذرات از یکدیگر و همچنین اختلاف ضریب شکست اجزای تشکیل‌دهنده ساختار بیشتر باشد، طول موج نور انعکاسی از آن به سمت طول موج‌های بالاتر حرکت کرده و طول موج‌های منعکس‌شده رنگ ساختار را حاصل می‌کند.

شیراکبری این سیستم رنگی را قابل استفاده در صنایع خودروسازی و نظامی به منظور استتار دانست.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *