شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

تولید دارو با برگ مصنوعی!

کد خبر: 13289 نسخه قابل پرینت
۰۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۲
تولید دارو با برگ مصنوعی!

محققان دانشگاه صنعتی ایندهاون در هلند با الهام از ساختار طبیعی برگ موفق به ساخت برگ مصنوعی با قابلیت تولید دارو در اثر واکنش مواد با نور خورشید شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، عملکرد برگ در گیاهان مشابه کارخانه کوچک فرآوری مواد شیمیایی است. در این کارخانه سبز انرژی کل سیستم گیاه با تبدیل نور خورشید به مواد شیمیایی حامل انرژی تامین می‌شود.

محققان با الهام از عملکرد فتوسنتز در برگ گیاهان موفق به ساخت برگ مصنوعی با قابلیت تبدیل مواد شیمایی اولیه به مواد دارویی شدند که به مثابه یک ریزکارخانه عمل می کند.

محققان دانشگاه صنعتی ایندهاون (Eindhoven University of Technology) برای تقلید واکنش به دام‌اندازی نور از مواد شیمیایی موسوم به LSCs برای جذب نور و تبدیل آن به طول موج مشخص و انتقال فوتون‌ها در خروجی برگ مصنوعی استفاده کردند.

مهمترین ویژگی برگ مصنوعی شباهت ساختاری آن با برگ طبیعی است، به‌ طوری‌که رگبرگ‌های موجود در برگ مصنوعی فوتون‌های نور را جمع‌آوری کرده و به سمت خروجی منتقل می‌کنند. با افزایش تراکم فوتون‌های نور در رگبرگ‌های برگ مصنوعی، مواد شیمیایی مورد نظر در درون رگبرگ‌های گیاه پمپاژ می‌شوند، سپس این مواد تحت تاثیر تراکم بالای نور خورشید به مواد مورد نظر محققان مثل مواد دارویی تبدیل می‌شوند.

محققان معتقدند که در صورت موفقیت این طرح در تولید برخی از مواد دارویی، امکان تولید دارو در همه مناطق جهان به ویژه نقاط کمتر توسعه یافته وجود دارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan