دیده بان علم ایران

سه شنبه، ۵ اردیبهشت، ۱۳۹۶ | Tuesday, 25 April , 2017

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام آمادگی کرد

تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر سونامی در ایران

کد خبر: 13059 نسخه قابل پرینت
۰۵ دی ۱۳۹۵ | ۰۲:۲۶
تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر سونامی در ایران

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر محمد شکرچی‌زاده با اشاره به سلسله مطالعاتی که در این مرکز در زمینه مسائل مربوط به سواحل مکران در حال انجام است، گفت: توسعه مناطق جنوبی کشور به ویژه استان‌های همجوار با دریای‌ عمان از جمله برنامه‌های مهمی است که در دستور کار ویژه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.
وی با تاکید بر آنکه توسعه دریامحور از برنامه‌های مهم دولت یازدهم است، افزود: با توجه به ماموریتی که رئیس‌جمهوری به ما محول کرد سند پیش‌نویس توسعه دریایی کشور، سال گذشته تنظیم شد و اقدامات اجرایی آن در حال انجام است.
شکرچی‌زاده تصریح کرد: افزایش سهم دریا در GDP (تولید ناخالص‌داخلی) یکی از برنامه‌های دولت است که یکی از راهکارهای آن نیز جمعیت‌پذیر کردن شهرها به ویژه سواحل‌جنوبی کشور و سواحل مکران است که نقش مهمی در توسعه دریامحوری ایفا می‌کنند.

به گفته وی، توسعه مناطق جنوبی کشور و سواحل مکران جزو دستورکارهای دستگاه‌های مختلف به ویژه دستگاه اجرایی کشور است اما در عین‌حال باید مخاطرات آن منطقه را نیز در نظر گرفت و توجه جدی به آن داشت که مجموعه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این زمینه مطالعات گسترده‌ای را آغاز کرده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: یکی از مخاطرات بسیار مهم که در منطقه مکران و استان‌های سواحل جنوبی کشور وجود دارد خطر سونامی است. منطقه مکران، یکی از زلزله‌خیزترین نقاط جهان است که ظرفیت زلزله‌های بیش از ۸ ریشتر را در آن منطقه پیش‌بینی می‌کنیم. به همین دلیل نیز بسیار مهم است که ملاحظات آن منطقه را در مورد سونامی و زلزله در برنامه‌های مختلف اجرایی و توسعه‌ای مورد توجه قرار دهیم.
شکرچی‌زاده ادامه داد: مطالعات مفصلی درباره سونامی و زلزله برای منطقه مکران در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شده است که جزو مطالعات پایه‌ای است.
وی با اعلام این مطلب که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پژوهشگاه زلزله شناسی، سازمان زمین‌شناسی و همچنین کشورهای جنوبی دریای‌ عمان همچون عمان مطالعات قابل‌توجهی را در زمینه مخاطرات منطقه مکران انجام داده‌اند، پیشنهاد تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌های منطقه مکران را با توجه به مخاطرات منطقه داد.
شکرچی‌زاده گفت: مجموعه مطالعات جامع مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پژوهشگاه زلزله و سازمان زمین‌شناسی می‌تواند تحت عنوان آیین‌نامه داخلی ساختمان‌ها برای سونامی تدوین شود و مرکز تحقیقات آمادگی تدوین آیین نامه را دارد.
وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، هنوز اقدامی برای تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌های منطقه مکران انجام نداده است. اما پیشنهادمان این است که تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌های سواحل مکران در دستور کار شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران قرار بگیرد.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه آیین‌نامه ۲۸۰۰ مباحث زلزله را مورد توجه قرار داده است، گفت: برای سونامی آیین‌نامه‌ای وجود ندارد و به همین دلیل نیز نیازمند آیین‌نامه داخلی ساختمان‌ها برای سونامی هستیم.
وی تصریح کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه تدوین آیین‌نامه داخلی ساختمان‌ها در برابر سونامی آمادگی لازم را دارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan