شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

نظر رییس دانشگاه تهران درباره ارتباط موضوع رساله دکتری با مهاجرت

کد خبر: 12895 نسخه قابل پرینت
۰۱ دی ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۴
نظر رییس دانشگاه تهران درباره ارتباط موضوع رساله دکتری با مهاجرت

رییس دانشگاه تهران گفت: «دانشجویی که رساله‌اش در رابطه با مسایل کشور است امکان مهاجرتش کمتر خواهد بود.»

به گزارش دیده‌بان علم ایران،‌ دکتر محمود نیلی احمدآبادی در سومین همایش علمی «بررسی نقش حوزه و دانشگاه با موضوع تحول در علوم انسانی، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها» که با حضور آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد. گفت: «دانشگاه تهران به بحث وحدت حوزه و دانشگاه توجه بسیار دارد و این به نام‌گذاری هفته وحدت حوزه و دانشگاه توسط حضرت امام (ره) باز می‌گردد».

وی آیت‌الله مفتح را چهره برجسته‌ای دانست که عملاً در مسیر وحدت حوزه و دانشگاه گام برمی‌داشت و دانشگاه تهران وظیفه خود می‌داند که در این جهت گام‌های مؤثرتری بردارد.

دکتر نیلی احمدآبادی دانشگاه تهران را معتبرترین مرکز آموزش عالی کشور خواند که بیشترین استاد و دانشجو و رشته را در حوزه‌های علوم انسانی دارد و با توجه به فعالیت‌های علمی که در حوزه‌های علمیه صورت می‌گیرد، بیشترین هم‌پوشانی و طبعاً زمینه همکاری را با حوزه‌های علمیه داشته است.

دکتر نیلی وجود پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم را عامل دیگری دانست که به این موضوع کمک می‌کند و افزود: «وجود دانشکده‌های متعدد در دانشگاه تهران که در حوزه معارف اسلامی، فلسفه و سایر علوم منطبق با فعالیت‌های حوزه علمیه قم و حوزه‌های علمیه به طور عام فعالیت می‌کنند، باعث می‌شود دانشگاه تهران نگاه ویژه‌ای به بحث پیاده‌سازی واقعی وحدت حوزه و دانشگاه داشته باشد».

استاد دانشگاه تهران وجود بیش از ۹ هزار دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه تهران را یکی از سرمایه‌های کشور عنوان و تاکید کرد: «این سرمایه انسانی از سرمایه‌های زیرزمینی به مراتب با ارزش‌تر است، چرا که سرمایه‌های زیرزمینی در کنار این منابع انسانی شکل می‌گیرد و و به نفع کشور جاری و ساری می‌شود».

رییس دانشگاه تهران، سیاست اصلی امروز دانشگاه را هدایت تمام آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و برنامه‌ها در جهتی دانست که فعالیت‌های بین دانشگاه و سایر سازمان‌ها به صورت واقعی محقق شود و تاکید کرد: «دانشگاه تهران ظرفیت بالایی برای همکاری علمی با قوه قضاییه دارد و خوب است که این قوه از ظرفیت‌های علمی کشور برای انجام امور خود استفاده کند». وی تاکید کرد: «افتخار دانشگاه تهران این است که کاری برای کشور انجام دهد و هر قدمی که برمی‌دارد در جهت توسعه کشور و در خدمت جامعه باشد».

رییس دانشگاه افزود: «یکی از چالش‌هایی که تحقق وحدت حوزه و دانشگاه را محدود کرده، کمبود فضای تعاملی بین سازمان‌های مختلف است. عالمان و دانشمندان نقش مهمی در ایجاد وحدت دارند. اگر در امور اجرایی بستر مناسبی فراهم شود، این موضوع محقق می‌شود».

وی تصریح کرد: «همانطور که مقام معظم رهبری انتظار دارند، دانشجویان باید در کنار تحصیل به فعالیت‌های صنفی، اجتماعی و سیاسی بپردازند. این مسئله بخشی از آموزش است و بهترین جایی که دانشجو می‌تواند کار گروهی را تجربه کند، همین محیط سالم دانشگاه و تحت نظارت استادان و هم فکری بقیه است که قطعاً تجربه بهتری خواهد داشت».

دکتر نیلی با اشاره به نشست‌های برگزار شده توسط تمامی تشکل‌ها گفت: «خوشبختانه صد در صد این نشست‌ها بدون حاشیه برگزار شد و این نشان می‌دهد که دانشگاه با استفاده از ابزار قانونی و عملکرد بالغانه دانشجویان و با حفظ چارچوب، توانسته به‌طور مؤثر به فعالیت‌های خود بپردازد».

رییس دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: «امیدوارم با همکاری دانشگاه و قوه قضاییه مسایل را در درون دانشگاه و با ساز و کارهای موجود و نظارت و همکاری دانشجویان حل کنیم و بتوانیم شادابی موجود را توسعه دهیم و نیروهایی چندبعدی از لحاظ تدین، تعهد و تخصص به گونه‌ای مثال‌زدنی به جامعه تحویل دهیم و برای نیل به این هدف از تمام ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد».

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan