سه شنبه، ۴ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Tuesday, 24 April , 2018

راه ورود مارمولک های بومی ایران به آزمایشگاه‌ها بازتر شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:12561
۲۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۵
راه ورود مارمولک های بومی ایران به آزمایشگاه‌ها بازتر شد

محققان مرکز ملی ذخایر زنتیکی و زیستی ایران موفق به تولید رده سلولی مارمولک بومی ایران با کاربرد تحقیقات زیست پزشکی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دو رده سلولی از مارمولک با قابلیت کشت مداوم و نگهداری در حالت انجماد تولید کرده است.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اعلام این مطلب گفت: یکی از گونه‌هایی که امروزه مورد توجه مراکز تحقیقاتی قرار گرفته، گونه مارمولک gecko است. توانایی ذاتی این موجود در بازسازی دم خویش، باعث شده تا ویژگی‌های مربوط به فاکتورهای رشد، مطالعات بازسازی بافت و تحقیقات طب ترمیمی در این موجود مورد توجه قرار گیرد. همچنین این سلولها قابلیت استفاده در آزمایش‌هایی مانند بررسی‌های سم شناسی، محیط زیست، حساسیت ویروسی یا مطالعات تولید واکسن و نیز مطالعات سیستماتیک جانوری را نیز دارند.

وی افزود: مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی ایران با اشراف به روند رو به رشد تحقیقات شرکت‌های دارویی و مراکز تحقیقاتی، برای اولین بار با معرفی رده­‌های سلولی جدید با عناوین Hepe01 و Hepe02 از دم مارمولک بومی ایران از گونه “Cyrtopodion scabrum”،  این رده‌ها را برای انواع تحقیقات و کاربردها در اختیار جامعه علمی کشور قرار می‌دهد.

گفتنی است، بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای تامین نیازهای جامعه تحقیقاتی کشور اقدام به تهیه، تولید و نگهداری نزدیک به ۵۰۰ رده سلولی جانوری و دامی و بیش از ۵۰۰ رده سلولی انسانی کرده است. این رده‌های سلولی به منظور حفاظت از ذخایر ژنتیکی کشور و کاربردهای تحقیقاتی و بیوتکنولوژی تولید شده‌اند.

بانک سلولهای انسانی و جانوری همچنین توانسته مجموعه‌ای از توانمندی‌های نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه علوم سلولی و زیست فناوری را برای تامین نیاز مراکز علمی، دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور فراهم کرده و بستری برای ارتباط و تعامل علمی با مراکز و بانک‌های مرتبط و معتبر بین‌المللی ایجاد کند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *