شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

برنده نوبل پزشکی در گفت‌و‌گو بادیده‌بان علم ایران: امروز همه کشورهای پیشرفته به علم بدون مرز می‌اندیشند

کد خبر: 12216 نسخه قابل پرینت
۲۱ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۰
برنده نوبل پزشکی در گفت‌و‌گو بادیده‌بان علم ایران: امروز همه کشورهای پیشرفته به علم بدون مرز می‌اندیشند

برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ گفت: امروز همه کشورهای پیشرفته علمی، به «علم بدون مرز» می‌اندیشند.

پروفسور سرجان برتراند گوردون، دانشمند انگلیسی و کاشف سلول‌های بنیادی القایی در گفت‌و‌گو با دیده‌بان علم ایران افزود: علم بدون مرز به دانشمندان و به ویژه محققان جوان کمک خواهد کرد که راه‌های دشوار علمی را آسانتر بپیمایند و سریعتر به اهداف مطالعاتی خود دست یابند.

وی با اشاره به این که ایران با ایجاد شبکه جهانی آموزش و پژوهش «یوسرن» به ابتکار دکتر نیما رضایی، دانشمند جوان ایرانی توانست گام مهمی برای علم بدون مرز بردارد، گفت: این ایده باید در جهان توسعه یابد؛ ایده‌ای که بسیار خلاقانه و هوشمندانه به نظر می‌رسد.

برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۲ همچنین گفت: جایزه جهانی یوسرن نیز که برای دانشمندان جوان زیر ۴۰ سال تعیین شده، مشوقی بسیار عالی برای انجام تحقیقات جهانی است و سن زیر ۴۰ سال بهترین زمان برای این تشویق است.

وی پیام شبکه جهانی یوسرن به همه محققان را این دانست که « تاثیر جهانی داشتن، بسیار سخت است و باید قوی کار کرد.»

پروفسورگوردون افزود: امروز اکثر کشورهای پیشرفته علمی به علم بدون مرز باور دارند و این باور به دنیا برای پیشرفت علمی با آثار جهانی کمک خواهد کرد.

نوبلیست ۸۳ ساله بریتانیایی با اشاره به رشته تحصیلی خود در دوره دبیرستان که زبان باستانی یونانی بوده است، گفت: پس از ورود به دانشگاه به علم پزشکی علاقه‌مند شدم و با حمایت مالی و معنوی خانواده‌ام توانستم کار دشوار تحقیقات را آغاز کنم.

وی ورود به دانش پزشکی از رشته تحصیلی زبان باستانی یونانی را بسیار سخت دانست و گفت: این بزرگترین دشواری علمی برای من بود که پشت سر گذاشتن آن چهار سال زمان برد.

پروفسور گوردون معتقد است امروز دنیای علم شاهد شرایطی است که دانشمندان می‌توانند تحقیقاتشان را به اشتراک بگذارند و موفقیتهای جمعی کسب کنند؛ پس باید از این شرایط نهایت بهره‌برداری را انجام داد و «یوسرن» قطعا به تحقق این هدف کمک خواهد کرد.

سر جان برتراند گوردون در دوم اکتبر ۱۹۳۳ ( ۱۳۱۲شمسی) ۱۳۱۲ در همپشر انگلستان متولد شده است. وی در سال ۱۹۶۰/۱۳۳۹ دکتری خود را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد و پس از آن به مؤسسه فناوری کالیفرنیا رفت. او از سال ۱۹۷۲/۱۳۵۱ به عنوان استاد زیست‌شناسی سلولی دانشگاه کمبریج کار کرده و در حال حاضر در مؤسسه گوردون در کمبریج به تحقیق ادامه می‌دهد.

جان گوردون  در سال ۱۹۶۲ به همراه شینیا یاماناکا، استاد دانشگاه کیوتو در ژاپن برای نخستین بار نشان دادند که سلول‌های بالغ می‌توانند با بازبرنامه‌ریزی به سلول‌های بنیادی پرتوان تبدیل شوند.

این کشف با ارزش که تغییری انقلابی در شناخت انسان از چگونگی رشد و تکامل سلول‌ها و اندام‌ها ایجاد کرد، جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ را برای این دو دانشمند به ارمغان آورد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan