دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۳۰ مهر، ۱۳۹۶ | Sunday, 22 October , 2017

موفقیت محققان کشور در تولید «سوسن چلچراغ»

کد خبر: 1198 نسخه قابل پرینت
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۸
موفقیت محققان کشور در تولید «سوسن چلچراغ»

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در بازه زمانی کمتر از یک سال موفق به تولید و تکثیر یکی از گونه‌های نادر گیاهی در معرض خطر انقراض شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بیان این که گیاه سوسن چلچراغ (Liliumledebouri Boiss) یکی از گونه‌های نادر و با پراکنش محدود از تیره لاله (Liliaceae) است و از نظر زیباشناختی بسیار زیبا و از نظر گیاه‌شناسی در معرض خطر انقراض قرار دارد، اظهار کرد: محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران پس از جمع آوری فقط چند پایه از این گیاه از طبیعت، با هدف حفظ، نگهداری و تکثیر ژرم پلاسم این گونه گیاهی و با بکارگیری روش‌های مختلف تکثیر غیرجنسی از جمله تکنیک‌های مختلف کشت بافتی و تکثیر ساده و کم هزینه رویشی (روش‌های مختلف قلمه زدن از اندام‌های مختلف)، توانستند از یک نمونه گیاه و در بازه زمانی کمتر از یک سال، بالغ بر ده هزار نمونه گیاهچه درون شیشه‌ای سوسن چلچراغ را تولید، تکثیر و نگهداری کنند.

وی با بیان اینکه در روش قلمه زدن از اندام‌های رویشی نیز تکثیر چندین برابری با هزینه بسیار پایین بهینه شده است، افزود: نکته جالب توجه اینکه شرایط نگهداری برون شیشه‌ای برای این گیاه چنان به صورت بهینه فراهم شد که در نتیجه آن نه تنها سلامت و شادابی این گیاه تضمین شده، بلکه پایه‌هایی از آن نیز وارد فاز زایشی شده و به گل نشسته‌اند.

به گفته شاهزاده فاضلی، پژوهشگران این مرکز امیدوارند در نتیجه فعالیت‌های خود علاوه بر امکان تکثیر و نگهداری از این گیاه با ارزش در خارج از رویشگاه، پایه‌هایی از آن نیز به دامن طبیعت و رویشگاه اصلی گیاه برگردانده شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan