شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

پایان پاییز دریاچه ارومیه بدون آرتمیای زنده

کد خبر: 11460 نسخه قابل پرینت
۱۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۱
پایان پاییز دریاچه ارومیه بدون آرتمیای زنده

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور تولید ، تکثیر و پرورش آرتمیا برای تامین۵۰ تن آرتمیای صنعت آبزی پروری کشور در استان‌های کرمان‌، مرکزی و استان های جنوبی کلید خورد .

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر یوسفعلی اسدپور درباره آخرین وضعیت آرتمیای دریاچه ارومیه گفت: بر اساس پایش های انجام شده در سه ماهه پاییز امسال به دلیل شرایط موجود دریاچه ارومیه و سردی هوا ، هیچ آرتمیای زنده ای در آب باقیمانده دریاچه ارومیه یافت نشد .

یوسفعلی اسدپور افزود: در دو اسیتگاه کوه زنبیل ( بزرگراه شهید کلانتری ) و بندر گلمانخانه در هر ۱۰ لیتر آب یک عدد آرتمیا مشاهده شد .
وی خاطر نشان کرد: آرتمیا در آب بیش از حد شور به دوره کمون فرو رفته است و با توجه به سرد شدن هوای منطقه و آب دریاچه ، فعالیت باکتری ها و جلبک هایی که عامل رنگ سرخی دریاچه بودند ، به تدریج در حال کاهش است .
اسدپور ادامه داد: با ورود آب بیشتر به دریاچه و سردی هوا ، به تدریج با کاهش رنگ سرخ آب روبه رو خواهیم بود
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور درباره تولید ، توسعه ، تکثیر و پرورش انبوه آرتمیا در سایر مناطق و استان های مستعد کشور تصریح کرد: استان هایی چون کرمان ، مرکزی و استان های جنوبی برای تامین نیازهای آرتمیای مورد نیاز صنعت آبزی پروری وارد عرصه می شوند .
وی یادآور شد: مجوز برای تولید آرتمیا تا سقف ۵۰۰ هکتار در کل کشور صادر شده است و پیش بینی می شود نیاز ۵۰ تنی کشور به آرتمیا از این طریق تامین می شود .
اسدپور تاکید کرد: تولید تجاری آرتمیا با هدف تامین نیازهای داخلی ، ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از منابع آب های شور در کشور اجرایی می شود و تولید آرتمیا در داخل ضمن ایجاد اطمینان از بهداشت و سلامت محصول ، از خروج مقدار زیادی ارز سالانه می کاهد .
اسدپور همچنین گفت: برای تامین نیازهای صنعت آبزی پروری سالانه مقداری آرتمیا از کشورهایی چون چین ، ویتنام و تایلند وارد می شد .
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور افزود: با هدف کاهش ۵۰۰ میلیون متر مکعبی آب در سال ، مقرر شد کارگاه های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در حوزه دریاچه ارومیه مکانیزه شوند .
وی خاطر نشان کرد: در مرحله نخست ۶۵ کارگاه موجود و فعال حاشیه دریاچه ارومیه در سطح سه پایلوت منطقه ای عملیاتی و اجرایی خواهد شد و اعتبارات آن از محل معاونت ترویجی ستاد احیای دریاچه ارومیه تامین و اجرایی می شود که عملیات اولیه و تدوین راهکارهای لازم آغاز شده است .
وی در پایان تصریح کرد: برای نجات آرتمیای دریاچه ارومیه و صرفه جویی در مصرف آب اقدامات خوبی در دست انجام است .
انتهای پیام

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan