شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018

دانش آموزان ایرانی در علوم و ریاضیات در منطقه، شاگرد پنجم اند!

نسخه قابل پرینت کد خبر:11432
۱۰ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵
دانش آموزان ایرانی در علوم و ریاضیات در منطقه، شاگرد پنجم اند!

براساس تازه ترین رتبه بندی سازمان بین‌المللی ارزیابی موفقیت‌های تحصیلی دانش‌آموزان در ریاضیات و علوم (تیمز)، دانش آموزان ایرانی پس از دانش آموزان ترکیه، قطر، امارات و بحرین در سطح منطقه در رتبه پنجم و در صورت احتساب گرجستان و قزاقستان در تقسیم بندی منطقه‌ای در رتبه هفتم قرار دارند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، در این رتبه بندی کشورهای شرق آسیا – به ترتیب سنگاپور، هنگ کنگ، کره، چین تایپه(تایوان) و ژاپن – به روال دو دهه اخیر همچنان از لحاظ سطح علمی دانش آموزان در سطح دنیا پیشتاز هستند.

در رده‌بندی جدید تیمز، دانش‌آموزان ایرانی بالاتر از دانش‌آموزان کشورهایی مثل عمان، عربستان، کویت و آفریقای جنوبی در ریاضیات در رتبه ۴۲ و در علوم در رتبه ۴۳ قرار دارند.

این فهرست که هر چهار سال یک‌ بار منتشر می‌شود، در آخرین بررسی بیش از ۶۰۰ هزار دانش‌آموز پایه چهارم ابتدایی (۹ و ۱۰ ساله) و دوم دبیرستان(۱۳ و ۱۴ سال) از حدود ۶۴ کشور را مورد بررسی قرار داده است.

انگلیس در تازه ترین رتبه بندی توانسته جایگاه خود را بهبود ببخشد و به بالاترین رتبه در بیست سال اخیر دست پیدا کند.

نکته قابل توجه در این رده‌بندی رقابت شدید بین پنج کشور اول و اختلاف چشمگیر آنها با بقیه کشورهاست. برای مثال در جدول امتیازات ژاپن به عنوان کشور پنجم فقط چهار امتیاز از کره جنوبی در رتبه چهارم کمتر دارد، اما بیش از ۲۰ امتیاز از ایرلند شمالی که در رده ششم قرار دارد جلوتر است.

در این رتبه بندی دانش آموزان روس در رتبه هفتم و دانش آموزان آمریکایی در رتبه چهاردهم هستند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *