شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

راهنمای صحرایی پرندگان ایران در تلفن همراه علاقمندان طبیعت!

کد خبر: 11422 نسخه قابل پرینت
۱۰ آذر ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۴
راهنمای صحرایی پرندگان ایران در تلفن همراه علاقمندان طبیعت!
نخستین نرم‌افزار راهنمای صحرایی پرندگان ایران برای سیستم عامل اندروید توسط گروهی از دانشجویان محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهدطراحی شد.
به گزارش دیده‌بان علم ایران، در بانک اطلاعات نرم افزار پرندگان ایران، نقشه پراکنش، آوای پرندگان، شکل آشیانه، تولید مثل و تخم پرندگان قابل دسترسی است.
محمد علی رضوانی، دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست و سرپرست تیم نرم افزار راهنمای صحرایی پرندگان ایران (هما) می‌گوید: جست‌وجوی صحرایی در این نرم‌افزار گام‌به‌گام صورت می‌گیرد بدین ترتیب که براساس یکسری اشکال دیتاها را فیلتر می‌کند و پرنده شناسایی می‌شود.  به عنوان مثال شخص جست‌وگر با مشاهده پرنده در زیستگاه خاص اطلاعات را وارد نرم‌افزار می‌کند و در مرحله بعد باید سایز پرنده را بر پایه مقایسه با گونه‌های شاخص که در نرم‌افزار تدوین شده است، وارد ‌کند و پرنده شناسایی می‌شود.
وی ادامه داد: کلید شناسایی برای متخصصان براساس باکس‌هایی در قسمت دوم نرم افزار تعریف شده که در دیتا بیس جست‌وجو می‌کند و پرنده‌هایی با بیشترین شباهت را می‌یابد.
سرپرست تیم نرم افزار راهنمای صحرایی پرندگان ایران (هما) تاکید کرد: همچنین مکان‌های مناسب پرنده‌نگری و ثبت رکورد براساس گونه‌هایی که مشاهده شده است در این نرم‌افزار وجود دارد.

انتهاي پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan