دیده بان علم ایران

سه شنبه، ۲ آبان، ۱۳۹۶ | Tuesday, 24 October , 2017

ایجاد تشکیلات موازی علم سنجی ادامه دارد

افتتاح سامانه‌ای تازه برای گزارش رتبه علم، فناوری و نوآوری کشور

کد خبر: 11096 نسخه قابل پرینت
۰۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۹
افتتاح سامانه‌ای تازه برای گزارش رتبه علم، فناوری و نوآوری کشور

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) سامانه «جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان» (نما) را رونمایی می‌کند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، این سامانه کوششی برای شناسایی، توصیف و گزارش درست و روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری توصیف شده است.

«نما» ساختاری است که شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری را ارائه می‌دهد و قادر است امتیاز و رتبه ایران را در ابعاد گوناگون گزارش ‌دهد. این سامانه با گرد آوردن شاخص‌های گوناگون در کنار هم ابزاری برای کاربران فراهم می‌کند که با آمیختن آنها دریافت بهتری از وضع موجود و روندها پیدا کنند.

این شاخص‌ها در هفت گروه جایگاه پژوهشگران، جایگاه نشریه‌های علمی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های فراگیر رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های موضوعی رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها، جایگاه ایران در نمایه‌های استنادی و جایگاه ایران در رتبه‌بندی‌های علم، فناوری و نوآوری دسته‌بندی شده‌اند.

مدیران، سیاست‌گذاران و پژوهشگران علم، فناوری و نوآوری می‌توانند با «نما» به گزارش بیش از ۷۰ شاخص جهانی دسترسی یابند و از آنها در تصمیم‌گیری و سیاستگذاری و پژوهش بهره ببرند.

علاوه بر آن در این سامانه جایگاه ایران میان کشورهای منطقه و جهان گزارش می‌شود. از آنجایی که داده‌های تاریخی در برنامه‌ریزی‌ها کاربرد بسیاری دارند، روند جایگاه کشور در هر شاخص در چند سال گذشته نیز آمده است.

این سامانه عصر چهارشنبه در یکصد و چهل و هشتمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی می‌شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan