دیده بان علم ایران

شنبه، ۲۹ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 21 October , 2017

سهم کشورهای اسلامی در تولید علم دنیا ۷٫۲ درصد است

کد خبر: 10786 نسخه قابل پرینت
۲۶ آبان ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۸
سهم کشورهای اسلامی در تولید علم دنیا ۷٫۲ درصد است

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در هشتمین اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی با ارائه گزارش عملکرد ۱۵ ساله (۲۰۱۵-۲۰۰۰) کشورهای اسلامی در تولید علم، از افزایش ۴ برابری سهم کشورهای اسلامی در تولید علم دنیا خبر داد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر محمد جواد دهقانی در این اجلاس که طی دو روز گذشته در باماکو پایتخت کشور آفریقایی مالی و با حضور وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی، معاونین و نیز مسؤولان آیسسکو (ISESCO) برگزار شد، گزارش عملکرد ۱۵ ساله (۲۰۱۵-۲۰۰۰) کشورهای اسلامی در تولید علم را به صورت مکتوب ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، میزان رشد تولید علم کشورهای اسلامی ۳۸ درصد بوده که در مقایسه با رشد تولید علم دنیا که ۸۷ درصد است، معنادار بوده و نشان از خیزش و حرکت علمی کشورهای اسلامی است.

همچنین سهم تولید علم کشورهای اسلامی از ۱٫۸ درصد در  سال ۲۰۰۰ به ۷٫۲ درصد در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است، به گونه‌ای که سهم کشورهای اسلامی در این دوره ۴ برابر شده است.

در این اجلاس لزوم هدایت و توجه کشورهای اسلامی به شاخص‌های تاثیرگذار تولید علم به منظور کسب مرجعیت علمی و نیز تولید فناوری و ثروت مورد تاکید سرپرست ISC قرار گرفت.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan