پنج شنبه، ۲ آذر، ۱۳۹۶ | Thursday, 23 November , 2017

تکمیل ۱۷ نقشه ژئومورفولوژی سواحل دریای عمان و خزر

کد خبر: 10677 نسخه قابل پرینت
۲۵ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۰
تکمیل ۱۷ نقشه ژئومورفولوژی سواحل دریای عمان و خزر

نقشه‌های ژئومورفولوژی یکصد هزارم پوششی شمال کشور برای مناطق نوشهر و نور و سواحل دریای عمان، منطقه  گابریک واقع در شرق جاسک به همت کارشناسان مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی طی سال گذشته تهیه و تکمیل شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر بابک نجفی‌ها، کارشناس مسؤول ژئومورفولوژی مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی گفت: در حال حاضر مطالعه برای برنامه‌ریزی روی زمین شکل (Landform)، چشم‌اندازها و کاربری اراضی درکلیه سطوح ملی، منطقه‌ای، ناحیه‌ای و محلی یکی از اهرم‌های توسعه پایدار محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که مطالعه چهره اشکال سطح زمین و تهیه نقشه آن زیربنای مطالعات برنامه‌ریزی سرزمین محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: مطالعات در زمینه لندفرم در ایران اندک و انگشت‌شمار است این در حالی است که در برنامه‌ریزی‌ها و اجرای پروژه عمرانی نیاز به بررسی‌های محیطی با دیدگاه  ژئومورفولوژیکی  به خوبی احساس می‌شود.

وی با بیان این‌که ویژگی‌های ژئومورفولوژیک مکان‌های جغرافیایی نه تنها در پراکندگی و تجمع فعالیت‌های انسانی موثر هستند، افزود: این امر عامل موثری در شکل و سیمای فیزیکی ساخت‌های فضایی و توسعه آنها به شمار می‌روند.

نجفی‌ها با بیان این‌که تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی به عنوان روشی که در ارزیابی منابع طبیعی از سوی محققان یونسکو پذیرفته شده ، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مطالعه نقش پارامترهای ژئومورفولوژیک در مکان‌یابی و توسعه فیزیکی شهرها از موضوعاتی است که قادر خواهد بود خطرات ناشی از فرایندهای ژئومورفولوژیک را برای سکونتگاه‌های شهری به برنامه‌ریزان شهری گوشزد کرده و موانع توپوگرافیک و ژئومورفولوژیک سد راه توسعه فیزیکی را بیان کند.

وی از نقشه‌های ژئومورفولوژیکی به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی در برنامه‌ریزی کاربری اراضی، کشاورزی، جنگل‌داری، طراحی و احیای سکونتگاه‌ها ایجاد خطوط حمل‌ونقل، مهندسی آب یاد کرد و گفت: این نقشه‌ها همچنین  در اکتشاف معادن و معماری نگهداری چشم‌اندازها نقش مهمی داشته و بخشی از برنامه‌ریزی کاربردی  چشم‌اندازها هستند و در صورتی‌که بر مبنای مطالعات دقیق تهیه شده باشند برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده و یا ویران شده در اثر بروز پدیده‌های طبیعی مانند تغییرات سطح دریا، طغیان رودخانه‌ها، زلزله وسیله کار سیار مناسبی به شمار می‌روند.

کارشناس مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  دیگر کاربرد نقشه‌های ژئومورفولوژی را در علومی همچون خاک‌شناسی، هیدرولوژی، اکولوژی، برنامه‌ریزی عمران ناحیه‌ای عمران و توسعه روستایی، برنامه‌ریزی شهری برشمرد.

وی گفت: این نقشه‌ها در سالیان اخیر به دلیل اهمیت آن در برنامه‌ریزی‌های محیطی توسعه فراوانی یافته‌اند و هم اکنون به عنوان یک نقشه مبنایی در مطالعات محیطی قلمداد می‌شوند.

نجفی‌ها با بیان این‌که نخستین نقشه ژئومورفولوژی ایران را سال۱۳۷۰ سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح چاپ و منتشر کرد، خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از نقشه‌های منطقه خاور نزدیک در ایران در سال ۱۹۹۰ به همت کارشناسان ایرانی و خارجی تهیه و منتشر شد و طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ هشت برگ نقشه ژئومورفولوژی ایران در مقیاس یک‌دویست و پنجاه هزارم به همت موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران در قالب یک طرح ملی با هدف تهیه نقشه‌های پوشش سراسری ترسیم شده که اطلاعات این نقشه شامل ۶ گروه اطلاعات فرهنگی، هیدروگرافی، مورفولوژیک، ساختمانی، زمین‌شناسی،کرونولوژیک است.

وی خاطرنشان کرد: افزون بر آن ۵۰ برگ نقشه مورفولوژی در مقیاس یک‌پنجاه هزارم  برای ارتفاعات مکران نیز به همت دکتر یمانی تهیه شد که دو گروه اطلاعات مورفوگرافیک و مورفومتریک را دربرمی‌گیرد.

نجفی‌ها با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال‌های اخیر تهیه و انتشار نقشه‌های ژئومورفولوژی در مقیاس‌های یک‌پنجاه هزارم و یکصدهزارم نواحی ساحلی ایران را در دستور کار خود قرار داده، گفت: برای اولین بار در سازمان زمین‌شناسی نقشه ژئومورفولوژی با مقیاس یک‌پنجاه هزارم درمدیریت زمین‌شناسی مهندسی تهیه شد و سال ۱۳۸۰ با تشکیل گروه تخصصی ژئومورفولوژی ومورفودینامیک سواحل روند تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی در سواحل شمال و جنوب کشور با مقیاس یکصدهزارم با روند سریع آغاز و ادامه یافته است.

این کارشناس با بیان این‌که تاکنون ۱۷ نقشه و گزارش ژئومورفولوژی در سواحل دریای عمان و دریای خزر تکمیل شده، تصریح کرد: در سواحل دریای‌خزر با اتمام چهار نقشه در دست تهیه، و سواحل جنوب در دریای عمان با تهیه یک نقشه پوشش نقشه‌های ژئومورفولوژی با مقیاس یکصدهزارم تکمیل خواهد شد.

کارشناس مسئول ژئومورفولوژی مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: مطالعات متعددی با رویکرد مخاطرات دریایی از جمله، توفان‌های حاره‌ای، سونامی، نوسانات سطح آب دریای‌خزر، فرسایش سواحل و همچنین مطالعات بنیادی با رویکرد ژئومورفولوژی در زمینه نوسانات دیرینه سطح آب دریاچه ارومیه، پایش جنگل‌های مانگرو، شناسایی و مطالعه گِل‌فشان‌های سواحل دریای عمان به اجرا در آمده است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan