دیده بان علم ایران

پنج شنبه، ۳۰ شهریور، ۱۳۹۶ | Thursday, 21 September , 2017

تکرار بدیهیات در بیانیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها با شعار «توسعه علم و فناوری، کلید اقتصاد مقاومتی»

کد خبر: 1041 نسخه قابل پرینت
۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۱۲
تکرار بدیهیات در بیانیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها با شعار «توسعه علم و فناوری، کلید اقتصاد مقاومتی»

هشتاد و پنجمین اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با شعار” توسعه علم و فناوری ، کلید اقتصاد مقاومتی” روز سه‌شنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۵ در دانشگاه علامه طباطبائی به کار خود پایان دا؛ اما بندهای بیانیه پایانی این اجلاس نشان می‌دهد که برنامه و راهبرد مشخصی برای توسعه علم و فناوری به عنوان کلید اقتصاد مقاومتی ارائه و پیشنهاد نشده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران در این نشست که با تسلیت سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام پانزده خرداد آغاز شد، مباحثی همچون اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان ، ساماندهی آموزش عالی مبتنی بر آمایش، تنوع بخشی به منابع اعتباری، دیپلماسی علم و فناوري ، اسلامی شدن دانشگاه ها و ضرورت تحول دانشگاه ها به دانشگاه کار آفرین، مورد بررسی قرار و بندهایی نیز در قالب بیانیه اجلاس مورد تاکید قرار گرفت .

شركت كنندگان در اين اجلاس با اعلام لزوم تجاری شدن دانش در کشور ، بر ضرورت تغییر رویکرد به نظام علم و فناوری برای پرهيز از ایجاد و گسترش نهاد های موازی و جلوگيري از تداخل امور، به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر تاکید كردند.

روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، تحول دانشگاه های موجود به دانشگاه هاي نسل سوم و کار آفرین را از لوازم تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان و تاكيد كردند دانشگاه کار آفرین ناگزیر از ایجاد کار و کسب و درآمد است که این مهم از طریق اصلاح برنامه ها و رشد و بروز قابلیت های منابع انسانی موجود در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي ممكن مي شود .

همچنين شركت كنندگان کار آفرینی را به مفهوم خلاقیت ، نوآوری، بهره برداری بهینه از منابع و بویژه منابع انسانی ، خلق ارزش های مادی، اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی دانستند و نقش مدیریت در دانشگاه کارآفرین، آشکار سازی و آزاد سازی حجم عظیم قابلیت ها و استعداد های پنهان انسانی را مهم ارزيابي كردند.

روسای دانشگاه‌ها در ادامه با در نظر گرفتن تصويب طرح آمايش آموزش عالي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، ساماندهی و كيفيت بخشي به آموزش عالی را از امور مهم عنوان و بر توسعه تعاملات و همکاری های علمی بین المللی در دوران پسا برجام كه با اقبال کشور های مختلف منطقه و کشور های اروپایی روبرو شده است ، تاكيد و توسعه همكاري هاي علمي بين المللي را در تامین منابع مالی مورد نیاز دانشگاه ها سازنده و کار گشا ارزيابي کرده و آن را در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان كشور مهم دانسته‌اند.

شركت كنندگان در این ا جلاس به مبنا قرار گرفتن سند دانشگاه اسلامی به عنوان سندی بالادستی برای اداره دانشگاه ها تاكيد کرده و اين سند را در رشد مشارکت و افزایش نقش آفرینی دانشگاهیان در مسیر اعتلا و پیشرفت اجتماعی و فرهنگی کشور، توسعه کانون های فرهنگی و اجتماعی، توسعه پژوهش های قرآنی ، حاکمیت فرهنگ اسلامی و ترویج سیره ائمه اطهار مهم ارزيابي کردند.

روسای دانشگاه‌ها با تاكيد مجدد بر نقش آموزش عالي در اقتصاد مقاومتي و اقتصاد دانش بنيان ، اصلاح ساختار دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي در اين راستا را خواستار شدند .

شركت كنندگان با قدر داني از ریيس جمهور براي دستور رسيدگي به مشكلات مالي دانشگاه ها و تشكر از معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور به خاطر حضور در اجلاس ، استماع ديدگاه ها و دغدغه هاي شركت كنندگان و وعده اقدام عاجل براي رفع نگراني مديران دانشگاه ها ،حمايت بيش از پيش سازمان مديريت و برنامه ريزيكشور از آموزش عالي را خواستار شدند .

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan