شنبه، ۲۵ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 16 December , 2017

ملک‌زاده: ایرانی‌ها از کم‌تحرک‌ترین‌ مردم جهان هستند

کد خبر: 10251 نسخه قابل پرینت
۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۸
ملک‌زاده: ایرانی‌ها از کم‌تحرک‌ترین‌ مردم جهان هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایرانی‌ها جزو کم‌تحرک‌ترین مردم جهان هستند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر رضا ملک‌زاده روز چهارشنبه در یازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری های غدد درون‌ریز و متابولیسم افزود: ۵۰ درصد علل مرگ و میر مردم ایران ناشی ازسکته مغزی و قلبی است که علت اصلی آن عمدتا دیابت ، فشار خون و چاقی است.

وی با تاکید بر لزوم تعادل در  مصرف مواد غذایی همچنین افزود: کم تحرکی و ورزش نکردن علاوه بر ابتلای افراد به بیماری های مختلف در میان سالی، سبب کاهش توانایی ها در انجام امور زندگی و تحمیل هزینه های گزاف درمان می شود.
دکتر ملک زاده به نتایج تحقیقات محققان علوم پزشکی ایران درباره سرطانزایی تریاک اشاره کرد و افزود: نتایج مطالعه کوهورت گلستان ثابت کرد که تریاک سرطان زاست و مصرف تریاک شانس ابتلا به سرطان مری و ریه را ۲ برابر، سرطان معده و لوزالمعده را ۳ برابر و سرطان مثانه را تا ۴ برابر افزایش می‌دهد.

وی اظهار کرد: ۱۴ درصد ایرانی ها سیگار می کشند و ۱۲ درصد ایرانی ها و عمدتا در سنین بالای ۴۰ سال تریاک مصرف می‌کنند.
رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد افزود: تحقیقات ثابت کرده اند که مصرف سیگار علاوه بر سرطان زا بودن عامل بروز سکته های قلبی و مغزی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در کشور ما مالیات بر سیگار از زمان های گذشته اعمال می شد و اخیرا نیز وزارت بهداشت برنامه ای را به مجلس برای افزایش مالیات سیگار ارائه کرده که به تصویب رسیده است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan